Senat poparł w czwartek przed godz. 2 w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Senat nie przyjął poprawek proponowanych m.in. przez senatorów PO. Tuż przed głosowaniem senatorowie PO, którzy zgodzili się, że sformułowanie o "polskich obozach śmierci" jest naganne, przestrzegali jednocześnie przed międzynarodowymi konsekwencjami wejścia w życie noweli.

Nowelizacja ustawy o IPN trafi teraz do podpisu prezydenta.

Zdaniem Neumanna prezydent Andrzej Duda "powinien się mocno zastanowić" nad tym, czy podpisać nowelizację ustawy o IPN. W jego ocenie prezydent powinien również "posłuchać apeli środowisk różnych intelektualistów, ale też z zagranicy, z Kongresu Stanów Zjednoczonych, Departamentu Stanu i raczej wrócić ją do Sejmu, czyli zawetować".

Jego zdaniem sposób procedowania nowelizacji ustawy o IPN, nie słuchanie argumentów, że zapisy nowelizacji ustawy mogą zostać nadinterpretowane "i takie zamykanie oczu i uszu PiS-u (...) na te argumenty powodują, że nasi partnerzy przestają nam wierzyć". "Dziwię się i jestem zdruzgotany tym, że PiS poszedł na taką bezmyślną wojnę ze wszystkimi na świecie" - dodał.

W jego ocenie jest to "olbrzymi błąd polskiej dyplomacji, olbrzymi błąd polskiego rządu". Dodał, że przyjęcie nowelizacji ustawy da Polsce "tylko straty na zachodzie" i nie przybliży "nas do tego, żeby rzeczywiście chronić Polskę przed szkalowaniem jeśli chodzi o historię II wojny światowej".

"Takie procedowanie, takie zachowanie polityków PiS-u sprowadziło do tego, że mamy dziesiątki milionów wpisów o +polskich obozach śmierci+" - mówił. "Mamy w opinii publicznej świata, że w Polsce przyjęto ustawę, która w jakiś sposób neguje holokaust - to jest absurd" - mówił szef klubu PO.(PAP)