Sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Wiesława B.-M. usłyszała zarzuty ws. oszustwa – poinformowała Prokuratura Krajowa. Kobieta została przyłapana w hipermarkecie na przeklejaniu cen na przewodnikach.

B.-M. zarzuty ogłosił prokurator wydziału wpraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej – wynika z informacji PK. Kobieta podejrzana jest o oszustwo, czyli czyn art. 286 par. 1 kodeksu karnego.

W czerwcu 2017 r. w jednym z podszczecińskich hipermarketów sędzia nakleiła na trzy przewodniki turystyczne cenę 4,99 zł za sztukę z innych produktów; w rzeczywistości przewodniki kosztowały 14,99 zł za sztukę. Kobieta zapłaciła za zakupione towary niższą cenę, czym działała na szkodę hipermarketu – podała prokuratura.

Ogłoszenie zarzutów sędzi i przesłuchanie jej w charakterze podejrzanej było możliwe po tym, jak prokurator wydziału spraw wewnętrznych PK złożył wniosek o zezwolenie na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.

Było to konieczne, ponieważ zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia.

Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny w Łodzi w sierpniu 2017 r., w całości uwzględnił wniosek złożony przez prokuratora i zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej B.-M. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy uchwałę Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego w Łodzi.