Komisja weryfikacyjna poinformowała sąd w angielskim Chester, że prowadzi postępowanie sprawdzające ws. reprywatyzacji warszawskiego adresu Chmielna 11. W efekcie brytyjski sąd wstrzymał egzekucję wobec b. lokatorki Chmielnej 11 z tytuły bezumownego korzystania z lokalu.

O decyzji brytyjskiego sądu poinformował PAP członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Dodał, że komisja napisała do sądu angielskiego pismo z informacją, iż toczy się postępowanie sprawdzające reprywatyzację Chmielnej 11.

Kaleta wyjaśnił, że wobec jednej z byłych lokatorek Chmielnej 11, która od wielu mieszka na Wyspach Brytyjskich, toczy się postępowanie egzekucyjne przed brytyjskim sądem w związku z wydaniem w 2012 r. przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wyroku zasądzającego należność z tytułu bezumownego zajmowania lokalu w nieruchomości przy Chmielnej 11.

"Przekazaliśmy informacje o prowadzonym postępowaniu przed komisją do sądu angielskiego, a z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że sąd wstrzymał egzekucję. Krótko mówiąc: sąd angielski uznał działania komisji weryfikacyjnej w zakresie tej nieruchomości" - podkreślił Kaleta.

"Jeśli mamy informacje o tym, że w sprawach, które badamy w dramatycznej sytuacji znajdują się jakieś osoby, staramy się interweniować i przekazywać informacje o toczącym się postępowaniu, aby odpowiednie organy mogły zdecydować o tym, czy należy wstrzymać egzekucję. Jak widać, sąd w Anglii uznał za istotne, że komisja bada tę reprywatyzację" - przekazał Kaleta.

Jak podawały media, kamienica przy ul. Chmielnej 11 została zreprywatyzowana w 1998 r. Wówczas miała zostać wydana decyzja o zwrocie gruntu spadkobiercom przedwojennych właścicieli, razem z parcelą dostali stojący na niej budynek. Wcześniej - jak podają media - sprawą roszczeń byłych właścicieli zajmował się warszawski sąd, który odrzucił ich pozew. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa