Gzety „Dennik” oraz „Pravo” zamieściły ogłoszenie z hasłem "Stop emigrantom. Stop Drahoszowi. Ten kraj jest nasz”. Płatne ogłoszenia zawierają też wezwania do głosowania na Zemana w drugiej turze. Wykupiła je firma Euro–Agency, która już przed pierwszą turą wyborów firmowała działania marketingowe sztabu ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Wydała na reklamę około 72 tys. euro.

Z firmą tą związany jest Związek Przyjaciół Milosza Zemana, który wspiera kandydaturę obecnego prezydenta i atakuje Drahosza.

„Dokładnie tego typu dezinformacji się spodziewałem. To zwyczajne oszczerstwo. Zgadzam się jedynie z częścią +stop emigrantom+. Nikt tutaj nie chce fali imigrantów” – napisał Drahosz w tekście, który "Dennik" zamieścił na pierwszej stronie czwartkowego wydania. Towarzyszy temu komentarz redaktora naczelnego Romana Gallo, który ogłoszenie i treści popierające Zemana nazwał „faulem Zamku”; Hrad czyli Zamek to popularne określenie siedziby czeskiego prezydenta i jego kancelarii. „Zeman zna negatywne poglądy Drahosza na limity migracyjne UE” – napisał Gallo w komentarzu.

„Ktoś kiedyś powiedział, że ciężko jest się bronić przed głupotą. Będziemy oczywiście dementować, dementujemy nieustannie. Będziemy także apelować do zdrowego rozsądku, żeby ludzie nie wierzyli we wszystko” - powiedział dziennikarzom Drahosz na spotkaniu wyborczym w Klatovach na zachodzie Czech.

Agencja CTK zauważa, że szczególnie dużo nieprawdziwych informacji pojawia się w sieciach społecznościowych. W przypadku Zemana są to przede wszystkim uwagi na temat zdrowia, które - zdaniem wielu takich publikacji - nie pozwala mu pełnić funkcji głowy państwa.

W listopadzie, na początku kampanii wyborczej, pojawiła się informacja o ciężkiej chorobie onkologicznej Zemana. Dementowali ją później prezydenccy lekarze i rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek.

O Drahoszu ludzie piszą, że molestuje młodych chłopców, kradnie wynalazki swoim kolegom naukowcom, że jest byłym agentem komunistycznej służby bezpieczeństwa – zauważa portal aktualne.cz.

Dziennikarze tego portalu zwracają uwagę, że Zeman zapowiadał, iż nie będzie prowadził kampanii wyborczej, ale już przed pierwszą turą pojawiły się billboardy i plakaty reklamowe, które wspierały jego kandydaturę.

CTK przypomina, że podobne ogłoszenia pojawiły się przed pięciu laty w drugiej turze wyborów prezydenckich. Były wymierzone w ówczesnego kontrkandydata Zemana - Karla Schwarzenberga i zawierały nieprawdziwe informacje o nim i jego rodzinie.

Druga tura wyborów prezydenckich w Czechach odbędzie się w dniach 26-27 stycznia.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)