Nieprzyzwoity epitet, ale robienie z tego afery europejskiej jest śmieszne - tak wypowiedź wiceszefa PE Ryszarda Czarneckiego (PiS) o europosłance PO Róży Thun, nazwał w czwartek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

W czwartek w Strasburgu planowane jest posiedzenie konferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego, na którym będzie omawiany wniosek przewodniczących czterech grup politycznych w sprawie Czarneckiego. Liderzy frakcji reprezentujących większość europosłów chcą procedury, która może zakończyć się odwołaniem polityka PiS z funkcji wiceszefa PE za jego słowa porównujące działania Thun do postawy szmalcowników, czyli osób wymuszających w czasie wojny okupy na ukrywających się Żydach.

"Ta afera wydaje mi się trochę rozdmuchana. Politycy generalnie obrzucają się błotem. Jeżeli mamy poważnie rozmawiać o szmalcownictwie, to ja bym raczej mówił o Hannie Gronkiewicz-Waltz i tym, że jej rodzina odkupiła od szmalcowników kamienicę w Warszawie. To jest jakiś związek ze szmalcownictwem" - powiedział Tyszka w czwartek w Polsat News.

Jego zdaniem, wypowiedź Czarneckiego o Thun, to "nieprzyzwoity epitet", ale - jak ocenił "robienie z tego afery europejskiej jest śmieszne". "Czy, oni naprawdę w tym Parlamencie Europejskim nie mają ważniejszych spraw? - pytał Tyszka.

Róża Thun wystąpiła w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte nt. sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS. Pokazano w nim m.in. fragmenty antyrządowych demonstracji. "O demokrację w Polsce walczyliśmy od dekad, a oni (PiS) chcą to wszystko zniszczyć. Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...). Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem jak to odbudować (...). Jestem przekonana, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" - powiedziała Thun w reportażu.

Czarnecki komentując wypowiedzi Thun, powiedział 3 stycznia w wywiadzie dla portalu niezalezna.pl: "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję. Miejmy nadzieję, że wyborcy to zapamiętają i przy okazji wyborów wystawią jej rachunek". Wypowiedź ta potem została opublikowana na jego blogu.

Liderzy grup PE słowa Czarneckiego nazwali "niedopuszczalnymi i poniżającymi", "przekraczającymi granice dyskursu politycznego, na poziomie osobistym i instytucjonalnym". "Zajadłe ataki, mające zdyskredytować szanowanych europosłów, którzy bronią europejskich wartości, stały się codziennością" - napisali w liście. Autorzy listu chcą, żeby szef PE zastosował wobec Czarneckiego "sankcje zgodnie z zasadami praworządności PE".

Thun zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM, że złoży przeciwko Czarneckiemu pozew