We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu. Jedną z nich było odwołanie z funkcji ministra infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyka. Jednocześnie prezydent powołał Adamczyka na ministra infrastruktury.

Ponadto prezydent Duda powołał m.in. Jerzego Kwiecińskiego na ministra inwestycji i rozwoju, a Jadwigę Emilewicz na ministra przedsiębiorczości i technologii.

Z punktu widzenia formalnego powstają nowe resorty, co wymaga zmian w ustawie o działach administracji rządowej.

"Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach, m.in. w zakresie podziału działu +budownictwo, mieszkalnictwo, planowanie przestrzenne+ już się rozpoczęły" - poinformował Dworczyk.

Dodał, że prace nad dokumentem są zaawansowane i projekt powinien być gotowy w ciągu najbliższych tygodni.

Wcześniej KPRM poinformował, że ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej.

Z kolei utworzenie resortu inwestycji i rozwoju spowodowane jest tym, że wdrażanie programów unijnych wchodzi w decydującą fazę, a niebawem rozpoczną się przygotowania do negocjacji nowej perspektywy.

Dodano, że resort przedsiębiorczości i technologii ma odpowiadać za kwestie związane z polityką gospodarczą, przedsiębiorczością oraz innowacyjnością.

(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Tomasz Grodecki