Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie atrybucyjne ws. utworzenia w KPRM Departamentu ds. Pomocy Humanitarnej - poinformowała w piątek wieczorem PAP minister Beata Kempa, która pokieruje departamentem.

Do zadań Departamentu będzie należała koordynacja oraz monitorowanie pomocy płynącej z Polski głównie do potrzebujących w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Podpis został złożony przez premiera w czwartek. "Każdy minister konstytucyjny musi dostać rozporządzenie atrybucyjne i w moim przypadku dotyczy ono kwestii związanej z pomocą humanitarną i współpracy z innymi ministrami, organizacjami, kościołami, bo to one niosą pomoc" - powiedziała Kempa.

Jak dodała, do jej zadań będzie należało też określenie kierunków pomocy humanitarnej i współpraca z krajami będącymi w potrzebie.

W grudniu premier Morawiecki informował, że Beata Kempa - była szefowa kancelarii premier Beaty Szydło - otrzymała nowe zadanie w KPRM - ma odpowiadać za koordynację pomocy humanitarnej i spraw uchodźców.