Poza Budapesztem i Brukselą, premier Mateusz Morawiecki odwiedzi w styczniu również Davos - poinformował w radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany o plany polskiej dyplomacji na najbliższy czas.

W czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że 3 stycznia premier uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanen.

Bielan pytany o plany polskiej dyplomacji na najbliższy czas, również zaznaczył, że premier Morawiecki w styczniu złoży w Budapeszcie pierwszą bilateralną wizytę zagraniczną. -To jest ważny kraj, nie tylko ze względu na naszą ścisłą współpracę na forum Unii Europejskiej, ale też dlatego, że to Węgry pełnią funkcję prezydenta Grupy Wyszehradzkiej - powiedział wicemarszałek Senatu.

Bielan dodał, że jeszcze w styczniu premier będzie obecny na szczycie grupy V4 w Budapeszcie.

W przyszłym miesiącu - zaznaczył Bielan - szef rządu pojedzie również na światowe forum ekonomiczne do szwajcarskiego Davos. - Styczeń to jest tradycyjnie też Davos, gdzie zjeżdżają się politycy z całego świata, żeby zajmować się problemami przed, którymi staje świat" - podkreślił wicemarszałek Senatu.

Przypomniał też, że premier Morawiecki w najbliższym miesiącu spotka się w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'm Junckerem. - Będzie również, zapowiadana przez premiera wizyta w Brukseli i spotkanie bezpośrednie z przewodniczącym Junckerem - dodał Bielan. To spotkanie zaplanowane jest na 9 stycznia.

Szef KE Jean-Claude Juncker w zeszłym tygodniu zaprosił premiera Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować rozmowę rozpoczętą na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia. Zaproszenie zostało wystosowane w dniu, w którym KE zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego.