Polacy mieszkający Wielkiej Brytanii stanowią bardzo istotny element społeczeństwa; chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali - podkreśliła w czwartek w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. "Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - powiedziała May.

"Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory" - dodała szefowa brytyjskiego rządu.

May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić "wspólnych wartości i interesów".

"Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE" - dodała brytyjska premier.

Oceniła również czwartkowe rozmowy w Warszawie jako bardzo owocne.