Senator PiS Marek Pęk poinformował na Twitterze, że w imieniu senatorów PiS, złożył poprawki umożliwiające osobom niepełnosprawnym głosowanie korespondencyjne.

Nieznany jest na razie zapis poprawek.

W środę w Senacie trwa debata nad nowelą Kodeksu wyborczego. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja znosi głosowanie korespondencyjne. Na początku debaty Pęk, który jest senatorem sprawozdawcą, zapowiedział złożenie poprawki w tej kwestii.

W trakcie pracy w senackich komisjach, osoby niepełnosprawne apelowały do senatorów o przywrócenie głosowania korespondencyjnego.

W trakcie debaty wypowiadał się m.in. przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. - Dla nas najważniejsze jest, by uchwalona ustawa dawała gwarancję, że najbliższe i kolejne wybory będą mogły zostać przeprowadzone w sposób szybki, terminowy, przejrzysty i sprawny - powiedział.

Szef PKW mówił o dwóch najważniejszych z punktu widzenia Państwowej Komisji kwestiach: wyborze komisarzy wyborczych i szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zwracał uwagę na zwiększenie kompetencji ministra spraw wewnętrznych, który ma przedstawiać PKW kandydatów na komisarzy wyborczych i szefa KBW.

Według niego nowelizacja nie daje dużych możliwości PKW w tym zakresie, bo można sobie wyobrazić sytuację, że w przypadku gdy PKW nie poprze żadnej z kandydatur szefa MSWiA, to minister odczeka przewidziany nowelą termin - w przypadku szefa KBW 30 dni, a komisarzy 60 dni - i sam powoła przedstawionych kandydatów.

Hermeliński mówił, że jest to "rodzaj bata na PKW". Apelował o wstrzymanie się z rewolucją w obu tych kwestiach.