Dobrze byłoby, aby wraz z nowym premierem Mateuszem Morawieckim, pojawił się jakiś nowy, ale rzetelny znak o zmianie nastawienia do Europy. To na pewno byłoby z korzyścią dla Polski – powiedział w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego w Sejmie zaplanowano na wtorek.

"Czekamy na nowego premiera Morawieckiego w Brukseli" – powiedział Tusk, pytany w piątek w TVN24 o zmiany w polskim rządzie. Jak zauważył, do wizyty nowego szefa rządu w stolicy UE dojdzie prawdopodobnie podczas najbliższego unijnego szczytu.

Tusk zaprosił Morawieckiego do rozmowy w cztery oczy. "Zapraszam, z każdym premierem i prezydentem mam okazję w ciągu roku spotykać się wielokrotnie. Byłoby wreszcie - jak sądzę - rzeczą naturalną, gdyby także władze mojej ojczyzny uznawały za celowe współpracować bliżej z rodakiem, który jest szefem Rady Europejskiej" – podkreślił b. premier.

Tusk wyraził przy tym oczekiwanie na zmianę polityki obozu rządzącego wobec Unii. "Dobrze byłoby, aby wraz z nowym premierem pojawił się jakiś nowy, ale rzetelny znak o zmianie nastawienia do Europy i to na pewno byłoby z korzyścią dla Polski" – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Jak dodał, bardzo by chciał, aby pozycja naszego kraju w Europie "była jak najsilniejsza, a nie tak słaba jak jest ewidentnie teraz".