"The Times" napisał w czwartek, że brytyjska propozycja zakłada decentralizację części prerogatyw rządu centralnego i przekazanie szerszych uprawnień lokalnemu rządowi w Irlandii Północnej, co pozwoliłoby na zachowanie zbieżności legislacyjnej z UE np. w kwestiach dotyczących rolnictwa i rynku energii.

Zdaniem gazety, negocjatorzy po obu stronach uznali jednak, że trudno będzie o dalszy postęp w negocjacjach w sytuacji, kiedy w Irlandii Północnej od stycznia nie ma rządu i kiedy nie wiadomo, jak będzie wyglądało przyszłe porozumienie handlowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Dalsze rozmowy ws. Irlandii Północnej mają być prowadzone po grudniowej Radzie Europejskiej, w trakcie której rząd w Londynie liczy na potwierdzenie "wystarczającego postępu" w rozmowach i przejście do drugiego etapu poświęconego przyszłym relacjom handlowym.

Według "Timesa" obie strony rozpoczęły wstępne rozmowy dotyczące potwierdzenia około dwuletniego okresu przejściowego po wyjściu W. Brytanii z Unii Europejskiej. W okresie tym, do marca 2021 roku, obowiązywałyby obecne przepisy. Wstępne porozumienie w tej sprawie mogłoby, według dziennika, zostać osiągnięte jeszcze w styczniu 2018 roku. Mogłoby to uspokoić zaniepokojone niepewnością regulacyjną firmy myślące o przeniesieniu swoich operacji z Wielkiej Brytanii na kontynent.

Źródła w brytyjskim rządzie odmówiły PAP potwierdzenia tych doniesień, podkreślając, że nie uznają niektórych z zaprezentowanych w "Timesie" stwierdzeń. Jednocześnie wykluczono możliwość przyznania Irlandii Płn. specjalnego statusu, który pozwalałby na stosowanie innych - bliższych unijnym standardom - przepisów niż w reszcie Wielkiej Brytanii, zwracając uwagę na integralność gospodarczą kraju.

Rozmówcy PAP zaznaczyli, że negocjacje idą w dobrym kierunku, ale odmówili dyskusji o szczegółach.

Kolejne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowane jest na 14 i 15 grudnia br.

Wielka Brytania rozpoczęła proces opuszczenia Wspólnoty 29 marca br. i powinna go zakończyć 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)