Kierowany przez Witolda Waszczykowskiego MSZ pozbawił szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Wjatrowycza prawa wjazdu do Polski – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. Niedawno minister zapowiedział, że uruchamiana jest procedura, której finałem będzie lista Ukraińców objętych takim zakazem. Oficjalnie nikt z rządu nie chce jednak powiedzieć, kto na takiej liście jest lub znajdzie się w przyszłości. Według naszych informacji Polska nie będzie ujawniała stronie ukraińskiej nazwisk. Chce, aby każdy z listy sam przekonał się na granicy czy wjedzie do Polski czy nie.

- W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą – mówił niedawno minister na antenie TVP. Precyzował, że chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny w blokowanie ekshumacji i renowacji miejsc, w których znajdują się polskie groby. - Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje – precyzował.

Na liście może się również znaleźć sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych Światosław Szeremeta, który latem tego roku wydał decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN (chodzi o poszukiwania legionistów polskich z lat 1915-1916).