Byliśmy i jesteśmy przeciw zamykaniu placówek handlowych w niedziele - powiedział szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. Dodał, że należy jednak dać pracownikom prawo do dwóch niedziel wolnych w miesiącu.

Na pytanie dziennikarza RMF FM, czy PO w przypadku ewentualnego zwycięstwa w wyborach otworzy sklepy w niedziele, jeśli obecny rząd je zamknie, odpowiedział: - Jesteśmy absolutnie przeciwni zamykaniu sklepów w niedziele.

Dodał, że będzie "namawiał do tego, żeby przywrócić normalność i dać możliwość ludziom wyboru w niedzielę, czy idą do sklepu czy idą na spacer". - Jestem przekonany, że Platforma mnie poprze w tym - mówił czwartek polityk PO.

Jak mówił, Viktor Orban, premier Węgier, "wprowadził zamknięte niedziele i po roku trzeba było sklepy otworzyć.

Podkreślił, że zgadza się z tym, co wynegocjowano z pracodawcami. - Należy dać pracownikom, wszystkim pracownikom, szanse, żeby dwie niedziele w miesiącu mieli wolne ustawowo - powiedział szef klubu PO.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w ubiegłym tygodniu projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy.

Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Wspierany przez "Solidarność" projekt obywatelski przewidywał wszystkie wolne od handlu niedziele.

Przyjęty przez sejmową komisję kształt projektu skrytykował niedawno szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - To już nie jest projekt obywatelski, to projekt PiS - oświadczył Duda.