Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony Antoni Macierewicz rozpoczęli wizytę w Londynie, gdzie spotkają się w ramach tzw. kwadrygi z brytyjskimi odpowiednikami, Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem.

Spotkanie kwadrygi - formatu, w ramach którego cyklicznie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski oraz Wielkiej Brytanii - odbędzie się po raz szósty od jej zainaugurowania w październiku 2010 roku. Poprzednie rozmowy odbyły się w styczniu ub. roku w Edynburgu.

Podczas spotkania w rezydencji szefa brytyjskiej dyplomacji ministrowie będą rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie europejskiego bezpieczeństwa po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, przeciwdziałaniu rosnącym rosyjskim wpływom w Europie i współpracy w regionie Bałkanów Zachodnich.

Jak zapowiedziało MSZ, głównym celem czwartkowych konsultacji jest "ugruntowanie polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego w dziedzinie bezpieczeństwa oraz określenie obszarów współpracy na forach organizacji międzynarodowych". Ministrowie omówią też "możliwość dwustronnej koordynacji stanowisk na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-19".

W opublikowanej przez brytyjskie Foreign Office zapowiedzi spotkania podkreślono, że brytyjska strona powtórzy także swoje zobowiązania związane z tzw. wysuniętą obecnością wojskową na wschodniej flance NATO, w tym gwarancję obecności 150 brytyjskich żołnierzy w ramach wielonarodowej grupy bojowej stacjonującej pod Orzyszem. Druga rotacja z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick w północno-wschodniej Anglii jest obecnie w drodze do Polski.

W trakcie wizyty należy spodziewać się również dalszych rozmów na temat polsko-brytyjskiego traktatu o współpracy obronnej, którego podpisanie jest oczekiwane podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych 21 grudnia w Warszawie. Pierwszą sugestię dotyczącą finalizacji rocznych prac nad tym dokumentem ujawnił we wrześniu w rozmowie z PAP brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster, mówiąc, że dokument powinien zostać skończony przed końcem roku.

"Polsko-brytyjskie relacje są tak dobre jak nigdy dotąd i w kolejnych latach będą się tylko umacniać" - przekonywał cytowany w komunikacie Foreign Office szef resortu Boris Johnson.

Jak dodał, "cieszy się na możliwość jeszcze bliższej współpracy nad najważniejszymi globalnymi tematami w związku z tym, że nasz sojusznik o zbieżnych poglądach - Polska - będzie od stycznia (2018 r.) niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ".

"To spotkanie jest kolejną demonstracją nierozerwalnego zobowiązania Wielkiej Brytanii na rzecz europejskiego systemu bezpieczeństwa oraz pracy z naszymi sojusznikami, takimi jak Polska, nad stabilnością i dobrobytem naszego kontynentu" - ocenił Johnson.

Z kolei minister Fallon przypomniał, że oba kraje mają "długą, historyczną relację wojskową", m.in. przez wspólną walkę w pierwszej i drugiej wojnie światowej. Jak zaznaczył, skierowanie do Polski pułku brytyjskich żołnierzy stanowi realizację zobowiązania, że Wielka Brytania "nadal będzie wspierać sojuszników w ramach NATO w odstraszaniu jakichkolwiek gróźb agresji".

"Chcemy wzmocnić i tak już silną relację (z Polską) i osiągnąć porozumienie w sprawie wspólnego partnerstwa dotyczącego potencjału militarnego, które wzmocni nasze przemysły obronne. Będziemy także pracować nad sfinalizowaniem traktatu dotyczącego polityki obronnej i współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - zaznaczył.

Na popołudnie - po roboczym lunchu i sesjach rozmów - zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa.

Przed rozmowami dwustronnymi polscy ministrowie odwiedzą Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, gdzie minister Waszczykowski zwiedzi Bibliotekę Polską z unikatową kolekcją prac Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego (Josepha Conrada), a minister Macierewicz odwiedzi Instytut Józefa Piłsudskiego, który dysponuje m.in. repliką maszyny kodującej "Enigma".

Późnym popołudniem Macierewicz złoży wieniec pod Pomnikiem Polskich Lotników w pobliżu bazy Królewskich Sił Powietrznych RAF w Northolt, z której w trakcie drugiej wojny światowej latali polscy piloci podczas bitwy o Anglię. Następnie spotka się z synem 100-letniego weterana Franciszka Kornickiego, Ryszardem, któremu przekaże decyzję o nadaniu jego ojcu Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju.

We wrześniu Kornicki wygrał internetowy plebiscyt Muzeum RAF oraz dziennika "Telegraph" i będzie jednym z bohaterów zaplanowanej na przyszły rok wystawy z okazji 100-lecia Królewskich Sił Powietrznych.