Partia Socjalistyczna (PS) zwyciężyła w niedzielnych wyborach samorządowych w Portugalii. Według badań exit poll ugrupowanie premiera Antonia Costy poparło 38,9 proc. uczestników głosowania.

Drugie miejsce w wyborach zajęła centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) kierowana przez byłego premiera Pedro Passosa Coelho. Jego ugrupowanie w niedzielę zdobyło 32,6 proc. poparcia biorących udział w głosowaniu Portugalczyków.

Prawicowa partia chadecko-ludowa CDS-PP zajęła trzecie miejsce z poparciem na poziomie 8,3 proc. głosów. Jej szefowa Maria Assuncao Cristas zajęła drugie miejsce w wyścigu o fotel burmistrza Lizbony. Zwyciężył Fernando Medina, socjalista, który w 2015 r. zastąpił obecnego premiera Costę na stanowisku burmistrza stolicy.

Także w Porto nie będzie zmiany na stanowisku burmistrza. Wygrał tam Rui Moreira, kandydat niezależny popierany przez środowiska centroprawicowe.

Tymczasem popierający socjalistyczny rząd Antonia Costy komuniści oraz Zieloni, którzy w wyborach tworzyli wspólny blok, otrzymali 5,5 proc. poparcia.

Frekwencja podczas niedzielnego głosowania wyniosła według publicznej telewizji RTP pomiędzy 53 a 57 proc.

Socjaliści od listopada 2015 r. formują mniejszościowy rząd pod kierownictwem Antonia Costy. Gabinet premiera wspierany jest przez trzy lewicowe ugrupowania parlamentarne: Blok Lewicy (BE), Portugalską Partię Komunistyczną (PCP) oraz Zielonych (PEV).

Ostateczne wyniki głosowania znane będą prawdopodobnie dopiero w piątek. Opóźnienie w ich publikacji spodziewane jest w związku z zaplanowanym na wtorek i środę strajkiem portugalskich sędziów. Protest ma podłoże płacowe. (PAP)