GSK jako jedyna firma farmaceutyczna znalazła się czołówce firm ujętych w raporcie „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016”, porównującym ze sobą firmy z różnych obszarów sektora ochrony zdrowia.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju jest nazywane najważniejszą konferencją gospodarczą w Europie Środkowej. Od ponad 20 lat przez kilka dni w roku premierzy, przedstawiciele rządów i urzędnicy państw UE, prezesi firm, eksperci i ekonomiści dyskutują o najważniejszych problemach gospodarczych, społecznych i politycznych Europy.

Podczas tegorocznego XXVII Forum zaprezentowano pierwszą edycję raportu „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016” opracowanego przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika we współpracy z Europejskim Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia oraz Instytutem Studiów Wschodnich. W raporcie zestawiono ze sobą przedsiębiorstwa z różnych obszarów ochrony zdrowia, w tym z branży farmaceutycznej, wyrobów medycznych, firmy dystrybucyjne, apteki i sieci apteczne, firmy realizujące badania kliniczne, uzdrowiska, a także świadczeniodawców prywatnych oraz publicznych.

Sporządzając zestawienie wzięto pod uwagę różne wskaźniki, w tym wielkość sprzedaż i zysk netto w 2016 roku oraz największe nakładay inwestycyjne oraz największy eksport. W rankingu znalazła się też kategoria poświęcona największym pracodawcom ochrony zdrowia w 2016 roku.

Jedyną firmą farmaceutyczną, jaka znalazła się w złotej piątce rankingu Forum Ochrony Zdrowia, jest GSK, która zajęła czwarte miejsce. Spółka osiągnęła ponadto pierwszą notę wśród największych eksporterów branży. „Cieszymy się, że możemy prowadzić działalność w Polsce, przyczyniając się nie tylko do rozwoju sektora ochrony zdrowia, ale i polskiej gospodarki. To stworzone miejsca pracy, zbudowana sieć prawie 2,5 tys. partnerów handlowych i dostawców, zapłacone podatki oraz eksport produktów z Polski” – zaznaczył Krzysztof Kępiński, członek zarządu i dyrektor relacji zewnętrznych GSK po gali wręczenia nagród rankingu.

GSK jest od wielu lat wiodącym inwestorem w przemyśle farmaceutycznym, dostarczającym ponad 300 leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia polskim pacjentom. Firma inwestuje też w Polsce, rozbudowując i modernizując fabrykę leków w Poznaniu. „Polska od lat zajmuje strategiczne miejsce na mapie inwestycji GSK. Dziś to już ponad 1700 osób, które pracują w różnych obszarach działalności: produkcji leków i produktów ochrony zdrowia, centrum dystrybucyjno – logistycznym oraz Centrum Usług Biznesowych GSK IT. Cieszymy się, że od niemal 40 lat firma GSK może rozwijać się na terenie Polski w wielu strategicznych obszarach, w tym od 20 lat w oparciu o wielowymiarowe inwestycje” – podkreśla z kolei Jonathan Sweeting, dyrektor generalny GSK.