„Prezentacji sędziego Macieja Strączyńskiego dokonał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak” – poinformował w rozmowie z PAP rzecznik sądu Michał Tomala. Zgromadzenie przedstawicieli sędziów Sądu Okręgowego w Szczecinie odbyło się bez udziału mediów.

Strączyński dotychczas był sędzią SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 Strączyński był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Dotychczas SO w Szczecinie kierowała sędzia Bogumiła Staniek pełniąca obowiązki prezesa, po upłynięciu 6-letniej kadencji poprzedniego prezesa SO w Szczecinie Haliny Zarzecznej, która była sędzią Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Maciej Strączyński, jako pierwszy sędzia w Polsce w 2001 r. skazał na dożywocie, po tym jak kara ta wróciła do Kodeksu Karnego. Wyrok dotyczył Arkadiusza K., który został skazany za podwójne zabójstwo. Zabójca zastrzelił w Szczecinie dwóch złodziei samochodów w ramach porachunków przestępczych.

Reklama

W 2002 r. sędzia Strączyński wydał wyrok dożywotniego więzienia dla Tomasza W., skazanego za gwałt na 6 młodych kobietach oraz zabójstwo. Był to pierwszy w Polsce proces, gdzie zabójca został zidentyfikowany na podstawie śladów DNA.

Strączyński orzekał także w wielu głośnych procesach dotyczących grup przestępczych m.in. gangu „Picka” oraz gangu „Goryla”, gdzie także zapadały surowe wyroki.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. (PAP)