Ponad 1,6 tony nielegalnej krajanki tytoniowej oraz papierosy o łącznej wartości 1 mln 130 tys. zł przechwycili lubuscy pogranicznicy. Zatrzymano dwie osoby - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki.

"Zatrzymani to dwaj mieszkańcy woj. lubuskiego w wieku 33 i 48 lat. Jeden z nich był poszukiwany pięcioma listami gończymi, w tym do odbycia kary więzienia za przestępstwa karno-skarbowe, czyli m.in. te związane z nielegalnym obrotem towarami akcyzowymi" – powiedział rzecznik.

Nielegalną wytwórnię papierosów Straż Graniczna zlikwidowała w powiecie gorzowskim.

Akcja pograniczników z placówki w Gorzowie miała miejsce kilka dni temu. Wkroczyli oni na jedną z posesji, gdzie podczas przeszukania znaleźli krajankę i papierosy bez polskiej akcyzy. Ponadto znajdowały się tam maszyny do rozdrabniania liści tytoniu oraz produkcji papierosów.

Zatrzymanym do tej sprawy grozi kara grzywny i pozbawienia wolności. SG szacuje, że z tytułu nieopłaconej akcyzy Skarb Państwa na procederze mógł stracić prawie 1,3 mln zł. Postępowanie przeciwko podejrzanym prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp.

Potocki dodał, że w tym roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG przejęli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości prawie 70 mln zł.