Szef PO Grzegorz Schetyna zadeklarował w piątek w Chojnicach (Pomorskie), że Platforma jest gotowa do rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą na temat projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że w przyszłym tygodniu, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent Andrzej Duda zaprosi na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych.

"Wierzę głęboko, że pojawią się projekty tych ustaw, a przynajmniej tezy do tych projektów ustaw, żebyśmy wiedzieli o czym mamy rozmawiać - jaka jest wizja prezydenta Dudy tego nowego spojrzenia na ważne przecież sprawy. I to uważam za pierwszy krok" - powiedział Schetyna dziennikarzom pytany, czy weźmie udział spotkaniu.

"Spotkanie - tak. Jeżeli będą konsultacje, to jesteśmy otwarci do rozmowy, ale na poziomie merytorycznym na temat punktów i tez, które pan prezydent - wierzę głęboko – przedstawi" - dodał lider PO.

24 lipca prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział jednocześnie przygotowanie własnych propozycji ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. W piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił w radiowej Trójce, że projekty ustaw dotyczących sądownictwa "są już na ostatniej prostej".