Polski wymiar sprawiedliwości wymaga radykalnych reform, dlatego chciałbym odrzucenia weta prezydenta do ustaw dot. SN i KRS - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zadeklarował w piątek w Radiu ZET, że gdyby doszło w Sejmie do głosowania nad decyzją prezydenta opowiedziałby się za odrzuceniem weta. "Chciałbym odrzucenia tego weta" - podkreślił.

Reklama

Według Jakiego w Polsce istnieją dwie grupy o różnym podejściu do reformy wymiaru sprawiedliwości. Pierwsza z nich - jak mówił - "chce radykalnych zmian w sądownictwie", a druga "mówi, że wszystko powinno być tak, jak było". "Ja jestem w tej pierwszej grupie" - podkreślił Jaki.

"Jestem przekonany, że polski wymiar sprawiedliwości wymaga radykalnych reform" - dodał wiceminister. Dodał, że na weta prezydenta patrzy krytycznie tylko wtedy, gdy dotyczą "dobrych ustaw".