Kampania PFN ruszyła w tym tygodniu - w jej ramach udostępniono strony internetowe: takjakbylo.pl i sprawiedliwesady.pl. Na ulicach polskich miast pojawiły się billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?" i odniesieniem do strony internetowej takjakbylo.pl. W sieci dostępny jest też pierwszy spot.

O szczegółach akcji informowali w piątek na konferencji prasowej: władze Polskiej Fundacji Narodowej i premier Beata Szydło. Cezary Jurkiewicz, prezes Fundacji i szefowa rządu zgodnie podkreślali, że celem akcji jest przekazywanie prawdy o tym, co dzieje się w naszym kraju.

Ryszard Czarnecki był na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie pytany, czy państwowa fundacja powinna organizować kampanię informacyjną, która wpisuje się w narrację tylko jednego ugrupowania.

Reklama

Polityk przypomniał, że PFN została powołana, aby dbać o wizerunek Polski w świecie. Zdaniem europosła bardzo źle funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, niesprawne sądownictwo i polscy sędziowie, których nazwał "świętymi krowami", na pewno nie poprawiały tego wizerunku. "To wizerunek Polski na świecie rujnowało. Więc ja, szczerze mówiąc, nie widzę niczego złego, wręcz przeciwnie - fundacja, która ma się zajmować takimi właśnie celami, tę kampanię dzisiaj realizuje" - podkreślił Czarnecki.

Na pytanie, dlaczego Polska Fundacja Narodowa realizuje tę kampanię za państwowe pieniądze, a nie pieniądze Prawa i Sprawiedliwości, europoseł odparł, że Fundacja zajmuje się wizerunkiem Polski w świecie, a wizerunek ten w dużej mierze zależy od tego, "jak będziemy sami się rządzić".

"Częścią polskiego image'u jest to, czy Polska jest krajem sprawnym, sprawnie zarządzanym, sprawnie funkcjonującym, także w wymiarze sprawiedliwości" - zaznaczył Czarnecki. Dodał, że nie widzi nic złego w tym, że Polska Fundacja Narodowa tę kampanię realizuje.

Premier Beata Szydło przekonywała na piątkowej konferencji prasowej, że kampania informacja PFN ma przede wszystkim uzmysłowić, jak "wiele patologii" jest w tej chwili w systemie sprawiedliwości w Polsce. Propozycję debaty Polskiej Fundacji Narodowej o wymiarze sprawiedliwości uznała za "konieczną i potrzebną".

Polska Fundacja Narodowa informowała w czwartek, że jej działania mają na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości oraz pokazanie, że znajdują się one w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego. Jak podkreślono, działania podjęte przez Fundację włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami.

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.(PAP)