Ukraińska armia oskarżyła w piątek prorosyjskich separatystów w Donbasie o złamanie ustaleń o tzw. szkolnym rozejmie, który ma pozwolić na rozpoczęcie nauczania w szkołach w regionie konfliktu.

„Od początku doby odnotowaliśmy dwa ostrzały naszych pozycji w pobliżu miejscowości Tałakiwka i Zajcewe (w obwodzie donieckim). W wyniku starcia koło Tałakiwki zginął nasz jeden żołnierz” - oświadczył w piątek w stacji telewizyjnej „112.Ukraina” przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Anatolij Stelmach.

Wstrzymanie ognia na linii walk w Donbasie formalnie zaczęło obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Jest to wynik uzgodnień, zawartych w środę w Mińsku podczas spotkania grupy kontaktowej, w której zasiadają przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE.

Reklama

Ideę zawieszenia broni miedzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami poparli we wtorkowej rozmowie telefonicznej przywódcy państw należących do tzw. czwórki normandzkiej: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Rosji Władimir Putin.