Od północy z czwartku na piątek na wschodzie Ukrainy obowiązuje tzw. rozejm szkolny, który ma umożliwić dzieciom w strefie walk rozpoczęcie roku szkolnego 1 września. Na razie nie ma informacji o sytuacji w rejonie konfliktu po wejściu w życie rozejmu.

Wstrzymanie ognia uzgodnili w środę w Mińsku, podczas spotkania grupy kontaktowej, przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE.

Ideę zawieszenia broni miedzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami poparli we wtorkowej rozmowie telefonicznej przywódcy państw należących do tzw. czwórki normandzkiej: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się w Mińsku 6 września.