Jeszcze w tym roku może dojść do kolejnego oficjalnego spotkania przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej i Francji – poinformował z czwartek rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana, Bertalan Havasi. Dodał, że trwa ustalanie terminu.

Rzecznik premiera podkreślił, że w związku z trwającą wizytą prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Europie Środkowej i Wschodniej w prasie opozycyjnej pojawiły się twierdzenia, jakoby specjalnie nie przyjechał on do Budapesztu. Tymczasem od początku nie było o tym mowy - zaznaczył Havasi.

„Nie było takich planów czy uzgodnień, że Emmanuel Macron w sierpniu tego roku przyjedzie na Węgry – oznajmił rzecznik, odpowiadając na pytanie portalu Origo. – Ale premierzy V4, w tym Viktor Orban, rozmawiali już z prezydentem Francji w czerwcu, przed szczytem UE. Wtedy pojawiła się możliwość kolejnego spotkania Francja-V4 jeszcze w tym roku”.

Havasi dodał, że trwa jeszcze ustalanie, jaki termin odpowiadałby wszystkim stronom.

Macron spotkał się w środę w Salzburgu z przywódcami trójkąta sławkowskiego, czyli Austrii, Czech i Słowacji. W czwartek odwiedzi Rumunię, a w piątek Bułgarię.