Grabiec, pytany w programie "Rzecz o polityce" portalu Rp.pl, czy PO podtrzymuje propozycję utworzenia wspólnej listy wyborczej lub zgłoszenia wspólnych kandydatów opozycji w wyborach do sejmików wojewódzkich odpowiedział: "Oczywiście tak". Dodał, że propozycja "myślenia o perspektywie wspólnych list, czy wspólnego bloku wyborczego jest perspektywą, która oczywiście będzie zależeć od kształtu ordynacji" wyborczej. Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość zamierza "+żonglować+ przepisami ordynacji, żeby utrudnić życie opozycji".

Rzecznik PO powiedział, że opozycja jest podzielona, "w związku z tym podstawowe kruczki tej ordynacji będą polegały na tym, żeby zmniejszyć wagę głosów, które będą oddane na mniejsze liczebnie partie". W ocenie Grabca PiS może próbować zmienić ordynacje wyborcze i "nawet jeśli opozycja uzyska w sumie znacznie lepszy wynik niż PiS, to może te wybory przegrać". "Musimy zrobić wszystko, żeby się nie dać i stąd oferta tego myślenia o wspólnych listach" - dodał.

"Być może - jestem o tym przekonany - w wielu gminach i powiatach w Polsce będą powstawały listy, czy pod szyldem Platformy, czy listy niezależne tworzone przez stowarzyszenia, albo po prostu przez grupy wyborców, w których będą i ludzie Platformy, i ludzie KOD, i niezależni samorządowcy, i być może Nowoczesna i PSL. Tak będzie myślę, że w większości samorządów" - powiedział poseł.

Reklama

Grabiec pytany, czy PO ma już plan dotyczący wyborów wewnątrz partii poinformował: "Kalendarz przygotowań do wyborów samorządowych - bo w tym kontekście trzeba też widzieć wybory w regionach w Platformie Obywatelskiej i wybory lokalne - podamy jesienią. Myślę, że to będzie takie otwarcie sezonu politycznego, jeśli chodzi o naszą aktywność". (PAP)