Członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Sun Zhengcai jest objęty postępowaniem antykorupcyjnym - podała w poniedziałek agencja Xinhua. Obserwatorzy mówią o wyeliminowaniu wschodzącej gwiazdy partii przed zjazdem KPCh jesienią.

Oficjalna agencja Xinhua podała, że partyjna komisja dyscyplinarna wszczęła w sprawie Suna dochodzenie za "poważne naruszenie dyscypliny"; za tym eufemizmem zwykle kryją się oskarżenia o korupcję. Szczegółów nie podano.

53-letni Sun Zhengcai jest najmłodszym członkiem liczącego 25 osób Biura Politycznego KC KPCh, i pierwszym od 5 lat objętym dochodzeniem antykorupcyjnym. Ostatnio zdarzyło się to potencjalnemu rywalowi prezydenta Xi Jinpinga, popularnemu i charyzmatycznemu Bo Xilaiowi, który w 2012 roku utracił nagle wszystkie wpływy, a rok później został skazany na dożywocie.

Następcą Bo Xilaia na stanowisku sekretarza w Chongqing na południowym zachodzie kraju, czwartej co do wielkości aglomeracji Chin, był właśnie Sun Zhengcai, któremu powierzono misję przywrócenia porządku w mieście.

Zauważa się, że jego los wydawał się przesądzony, odkąd 15 lipca nagle ogłoszono jego odwołanie ze stanowiska sekretarza KPCh w Chongqing. Już wówczas wychodzący w Hongkongu dziennik "South China Morning Post" pisał o śledztwie antykorupcyjnym w jego sprawie, ale oficjalne nie było to jeszcze potwierdzone.

Sun był typowany na przyszłego członka ścisłego kierownictwa partyjnego i państwowego, jakim w komunistycznych Chinach jest siedmioosobowy Komitet Stały Biura Politycznego KC KPCh. Stąd jego popadnięcie w niełaskę postrzegane jest jako przejaw rywalizacji wewnątrzpartyjnych frakcji chcących przeforsować swoich ludzi w aparacie władzy przy okazji zjazdu KPCh.

Na XIX zjeździe, który ma się odbyć jesienią (dokładna data nie jest znana), oczekiwany jest wybór na kolejną 4-letnią kadencję obecnego przywódcy Xi Jinpinga, sprawującego władzę od 2012 roku.

Rządy Xi przebiegają m.in. pod znakiem walki z korupcją, w ramach której skazano ok. 1,2 mln osób - wynika z bilansu ogłoszonego na początku roku przez KPCh. Obserwatorzy uważają, że antykorupcyjną kampanię Xi wykorzystuje do walki z potencjalnymi konkurentami na szczytach władzy.

Na stanowisku sekretarza partii w Chongqing Suna zastąpił 56-letni Chen Miner, uważany za zaufanego człowieka Xi Jinpinga, i teraz to on ma być faworytem jako przyszły członek Komitetu Stałego Biura Politycznego KC KPCh.