Mazowieccy strażacy obsługują ok. 800 zgłoszeń w związku z burzami; strażacy zabezpieczają uszkodzone dachy, usuwają powalone drzewa i gałęzie - poinformowała w czwartek komenda wojewódzka straży pożarnej w Warszawie. Utrudnienia są także w kursowaniu pociągów.Około południa burza przeszła nad Warszawą. W stolicy na pl. Wilsona drzewo spadło na samochód osobowy, jedna osoba jest ranna - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

W całym kraju od środy do godz. 14 w czwartek w związku z burzami i intensywnymi opadami strażacy interweniowali w całym kraju 1400 razy. "Trzy osoby zostały ranne, dwie w powiecie tarnowskim w miejscowości Gromnik, jedna w miejscowości Rychwałd, gdzie spadło drzewo na samochód osobowy" - poinformował Frątczak.

Jak poinformowała PKP PLK, około godz. 12.50 po ulewnym deszczu oraz gradobiciu drzewo spadło na sieć trakcyjną pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Ruch pociągów na linii dalekobieżnej i aglomeracyjnej został wstrzymany. Na miejsce został skierowany zespół szybkiego usuwania usterek.

Gwałtowne załamanie pogody spowodowały także zmiany w na linii średnicowej. W rejonie stacji Powiśle w Warszawie fragmenty drzew spadły na sieć trakcyjną. Na linii podmiejskiej pociągi kursują po jednym torze.

Zmiany w rozkładzie zostały także wprowadzone pomiędzy stacjami Warszawa Praga a Warszawa Wschodnia. Na tym odcinku, także po burzy, przejezdny jest tylko jeden tor. Zarządca współpracuje z przewoźnikami. Informacje o zmianach w komunikacji w obrębie warszawskiego węzła kolejowego są na bieżąco podawane na wszystkich stacjach i przystankach.

Z kolei Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że połamane drzewa zablokowały torowisko oraz sieć trakcyjną w następujących lokalizacjach: Podkowa Leśna Wschodnia (okolice ul. Wiejskiej) - na odcinku Podkowa Leśna Wschodnia - Otrębusy, Pruszków WKD w kierunku przystanku osobowego Tworki, Otrębusy - Kanie Helenowskie (okolice ul. Wiosennej) - na odcinku Podkowa Leśna Wschodnia - Otrębusy, Stacja Grodzisk Mazowiecki Radońska. Ruch pociągów na tych odcinkach został wstrzymany do odwołania.

Służby techniczne prowadzą działania w celu usunięcia połamanych drzew, w pierwszej kolejności z okolic osiedla Tworki oraz w stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska.

Poważne utrudnienia występują również na drodze wojewódzkiej nr 719 Warszawa - Grodzisk Mazowiecki, które w znaczący sposób ograniczają możliwość uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej.

PKP Intercity podało, że w związku z uszkodzeniami sieci trakcyjnej spowodowanymi powalonymi drzewami, pociągi w obrębie Warszawy mogą osiągać około 90 minut opóźnienia.