Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę podczas wystąpienia w siedzibie Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), że zagraniczne służby wywiadowcze coraz częściej przeprowadzają cyberataki przeciw Rosji.

"Obserwujemy nasilenie aktywności zagranicznych agencji wywiadowczych wymierzonej w Rosję i jej sojuszników" - powiedział Putin.

Podkreślił też, że cyberataki są jedną z metod pozyskiwania przez inne kraje poufnych informacji na temat Rosji.

Na początku czerwca dyrektor SWR Siergiej Naryszkin powiedział, że wojna gospodarcza przeciwko Rosji należy do priorytetów władz amerykańskich, a USA i ich sojusznicy dążą do "zepchnięcia Rosji w chaos".

Reklama

"Wśród priorytetów amerykańskich struktur państwowych jest w istocie wojna gospodarcza przeciwko Rosji. Zgodnie z otrzymanymi danymi Waszyngton zamierza wzmacniać presję w postaci sankcji na nasz kraj i szuka do tego nowych pretekstów" - powiedział Naryszkin w Radzie Federacji, wyższej izbie parlamentu Rosji.

Dyrektor SWR oskarżył kraje zachodnie o realizowanie scenariusza, którego celem jest pozbawienie Rosji samodzielności w sprawach międzynarodowych i uzyskanie dostępu do jej zasobów naturalnych. Jednak przeszkodą jest - jak oświadczył Naryszkin - "obecna niezależna i zorientowana narodowo" polityka władz w Moskwie.