Do 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych albo osób zaginionych uważanych za zmarłe w wyniku pożaru wieżowca Grenfell Tower w Londynie - poinformowała w środę policja, zastrzegając, że minie wiele miesięcy, zanim znany będzie ostateczny bilans.

Poprzedni bilans ofiar śmiertelnych wynosił 79.

Prowadząca dochodzenie nadinspektor Fiona McCormack powiedziała, że nikt nie przeżył w 23 ze 129 mieszkań, jakie były w wieżowcu. W sumie mieszkało w nim kilkaset osób. Przyczyną pożaru była uszkodzona lodówka w jednym z mieszkań. Wykluczono podpalenie.

Zbudowany w 1974 roku blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego 14 czerwca. Policja potwierdziła, że testy wykazały, iż izolacje i materiały użyte na elewacji Grenfell Tower nie odpowiadały normom.

McCormack informowała wcześniej, że w związku z pożarem Grenfell Tower policja rozważa postawienie zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci. Zajęto dokumentację różnych instytucji. W śledztwie chodzi zarówno o naruszenie ogólnych zasad bezpieczeństwa, jak i zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.