Nowa szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska to osoba niezwykle kompetentna, rzeczowa, bardzo wyważona - mówił we wtorek wiceszef kancelarii Paweł Mucha. Jego zdaniem to "właściwa osoba na właściwym miejscu".

W poniedziałek Halina Szymańska została powołana na nową szefową Kancelarii Prezydenta, zastępując na stanowisku Małgorzatę Sadurską. Rada nadzorcza PZU SA powołała w poniedziałek Sadurską do zarządu spółki. Szymańska była dotychczas wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mucha był pytany we wtorek w radiowej Jedynce o to, czy pomagał przy wskazywaniu kandydatury Haliny Szymańskiej na stanowisko szefowej Kancelarii Prezydenta.

"To jest decyzja pana prezydenta" - oświadczył Mucha. "Oczywiście, że się znamy z panią radną Haliną Szymańską, znamy się kilkanaście lat, zasiadaliśmy w sejmiku w kadencji 2006-2010, w tej kadencji mam zaszczyt także współpracować z panią minister, jako z radną sejmiku województwa, też jestem radnym sejmiku województwa" - poinformował Mucha.

"Mam bardzo dobre zdanie, bardzo dobrą ocenę jej doświadczenia zawodowego, uprawnień zawodowych" - zaznaczył.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta wskazywał, że w Kancelarii Prezydenta panuje zasada lojalności wobec Rzeczypospolitej i lojalności wobec prezydenta. Jego zdaniem, te zasady są kluczowe w kwestii doboru współpracowników przez prezydenta.

W ocenie Muchy, Szymańska to "osoba niezwykle kompetentna, rzeczowa, bardzo wyważona". "Bardzo się cieszę z tej decyzji, z tego powołania, bo to jest właściwa osoba na właściwym miejscu" - podsumował.

Urodzona w 1959 roku w Żarach Halina Szymańska z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jest lekarzem higieny i epidemiologii. Ukończyła także podyplomowe studia z prawa administracyjnego i samorządowego oraz studia doktoranckie z nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim.

W latach 2006-2008 kierowała Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym ARiMR w Szczecinie, następnie podjęła pracę jako audytor w Urzędzie Miejskim w Stargardzie oraz w ramach działalności gospodarczej obsługiwała w tym zakresie samorządy gminne i powiatowe.

Od 1998 r. związana była z samorządami, obecnie jest radną sejmiku woj. zachodniopomorskiego; zasiada w klubie PiS.