Hiszpański rząd zamierza przedłużyć pracę elektrowni atomowej w Almaraz niedaleko granicy z Portugalią. W pobliżu obiektu ruszyły już prace nad nowym magazynem.
Reklama

W piątek w hiszpańskim dzienniku ustaw opublikowana została decyzja ministerstwa energii, która przedłuża termin, w jakim dystrybutorzy prądu mogą ubiegać się o odbiór energii elektrycznej z elektrowni w Almaraz w zachodniej części kraju.

Zgodnie z hiszpańskimi przepisami dystrybutorzy energii muszą wnioskować o możliwość korzystania z pracy Almaraz nie później niż na trzy lata przed datą wygaśnięcia aktualnego certyfikatu na działalność elektrowni; pozostanie on w mocy do 8 czerwca 2020 roku.

Zdaniem prawników i ekologów decyzja resortu oznacza, że rząd w Madrycie zamierza przedłużyć pracę elektrowni atomowej znajdującej się około 120 km od granicy z Portugalią i przygotowuje stosowne podstawy prawne.

“Hiszpania chce utrzymać funkcjonowanie tego obiektu. Dowodem na to może być rozpoczęta już w Almaraz, na terenie elektrowni, budowa magazynu odpadów radioaktywnych” - powiedział PAP Nuno Sequeira, szef stowarzyszenia Quercus, największej organizacji ekologicznej w Portugalii.

Aktywista wskazał, że już sama elektrownia w Almaraz stanowi zagrożenie z powodu zanieczyszczenia radioaktywnymi wyciekami Tagu, głównej portugalskiej rzeki, której źródła znajdują się w Hiszpanii.

“W sobotę w Madrycie odbędzie się wielotysięczna manifestacja ekologów z różnych krajów świata przeciwko elektrowniom atomowym działającym na terenie Hiszpanii. Blisko pół tysiąca Portugalczyków będzie żądało natychmiastowego zatrzymania inwestycji w Almaraz” - zapowiedział Sequeira.

W lutym pod naciskiem Komisji Europejskiej Hiszpania zadeklarowała, że zamierza odstąpić od planu budowy magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz. Lizbona wycofała w związku z tym skargę na Madryt złożoną w Komisji Europejskiej w styczniu tego roku.

Tymczasem w kwietniu zespół kierowany przez rządową agendę ds. ochrony środowiska Portugalii (APA) wydał pozytywną opinię o inwestycji w Almaraz, dając tym samym “zielone światło” dla realizacji przedsięwzięcia.

Elektrownia w Almaraz rozpoczęła pracę w 1981 roku. Dwa lata później obiekt wzbogacono o drugi reaktor jądrowy. W 2010 roku odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na okres 10 lat. Z powodu częstych wycieków substancji radioaktywnych hiszpańskie władze deklarowały w przeszłości chęć zamknięcia obiektu w 2020 roku.