Głównym powodem rezygnacji z tegorocznej edycji forum w Xiangshan ma być według przedstawiciela ANW reorganizacja struktur chińskiej armii oraz podlegającej jej akademii. Kolejnym jest 19. kongres partii przypadający na koniec br. "W akademii jest obecnie wiele niewiadomych. Na przykład nikt nie wie, kto zostanie jej kolejnym przewodniczącym, kto zajmie się sprawami zagranicznymi i które departamenty zostaną zlikwidowane" - twierdzi na łamach sobotniego wydania dziennika pragnące zachować anonimowość źródło z uczelni. "South China Morning Post" przypomina, że były przewodniczący AKN generał Cai Yingting znalazł się w gronie 50 wysokich oficerów, którzy musieli opuścić dotychczasowe stanowiska w wyniku reformy armii.

Obserwatorzy twierdzą, że rezygnując w br. z organizacji forum w Xiangshan, które uchodziło za chińską odpowiedź wobec singapurskiego szczytu nazywanego Dialogiem Shangri-La (tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli), Pekin chce wpłynąć na załagodzenie terytorialnych sporów z państwami regionu.

Dotychczas głównym tematem spotkań poświęconych bezpieczeństwu w Azji były spory z udziałem Chin na terenie Morza Południowochińskiego. W tym roku po raz pierwszy od wielu lat pierwszeństwo ma konflikt narastający wokół Półwyspu Koreańskiego. Eksperci cytowani przez dziennik sugerują, że Chiny chciały zmniejszyć wpływ wojska na politykę i zaprezentować międzynarodowej społeczności, że pierwszeństwo w kreowaniu polityki kraju mają interesy ekonomiczne w postaci inicjatywy "Pasa i Szlaku". Pierwsza edycja szczytu tego ekonomicznego planu nazywanego najważniejszą inicjatywą gospodarczą obecnych Chin odbyła się w połowie maja w Pekinie. Na wrzesień zaplanowano również szczyt państw BRICS (Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA) w chińskim mieście Xiamen.

Forum Xiangshan odbywało się we wrześniu lub październiku od 2006 r. w jednym z hoteli w Pekinie. Pierwotnie organizowano je co dwa lata, a od 2014 r. rokrocznie. Uchodziło za forum debat nad nową strukturą regionalnego bezpieczeństwa. Jego ósma edycja zaplanowana na 2017 r. ma zostać przeniesiona na 2018 r. - twierdzą przedstawiciele chińskiej armii.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)