Białoruś jest zainteresowana współpracą z UE w zakresie rozwoju regionalnego - zadeklarował we wtorek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkulą w Mińsku.

Według prezydenta wizyta unijnej delegacji w Mińsku wpisuje się w proces normalizacji stosunków z UE.

Łukaszenka zauważył, że problemy rozwoju regionalnego, z którymi „Białoruś zmaga się jeszcze od czasów sowieckich”, dotyczą mieszkańców wsi i małych miast. „Jesteśmy partnerami dla wszystkich, którzy w Europie starają się o dobre i szczęśliwe życie ludzi, zwłaszcza tych żyjących na prowincji” – dodał prezydent, cytowany przez swoje służby prasowe.

Wyraził przekonanie, że wizyta unijnej delegacji w jego kraju „będzie kolejnym krokiem w procesie budowy dobrosąsiedzkich relacji między Białorusią i UE” oraz że „wpisuje się w proces normalizacji (wzajemnych) relacji”.

„Poświęcamy szczególną uwagę mieszkańcom niewielkich miejscowości i wsi, by zapewnić im odpowiedni poziom życia i zabezpieczenia socjalnego. Naszym głównym zadaniem jest osiągnięcie stabilnej sytuacji socjalnej społeczeństwa jako całości” – oświadczył Markkula.

W poniedziałek w Mińsku odbyło się spotkanie przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych krajów Partnerstwa Wschodniego, w którym wzięli udział przedstawiciele Komitetu Regionów UE.

Europejski Komitet Regionów jest ciałem doradczym, reprezentującym społeczności regionalne i lokalne UE, a także rzecznikiem tych podmiotów wobec KE i Rady Europejskiej. Liczy 350 członków.