Inicjatywa Pasa i Szlaku otwiera nowy etap współpracy gospodarczej i Polska powinna być obecna przy stole rozmów - oświadczyła premier Beata Szydło. Według niej, polskie zaangażowanie w chiński projekt może przełożyć się na korzystniejszy bilans w handlu z Chinami.

Po zakończeniu Forum Pasa i Szlaku szefowa polskiego rządu powiedziała, że "dla Polski uczestnictwo w tej inicjatywie ma wymiar wejścia do globalnej polityki gospodarczej".

W spotkaniu w Pekinie wzięło udział 29 przywódców państw z całego świata. Obecni byli także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Chiristine Lagarde. Pas i Szlak to chińska koncepcja, której celem jest rozwój połączeń infrastrukturalnych pomiędzy państwami. Nawiązuje ona do historycznego Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą.

W ocenie Szydło, koncepcja Pasa i Szlaku "jest inicjatywą, która będzie w najbliższych dekadach zapewne dyktowała warunki rozwoju gospodarczego w regionie". "Będzie też przekładała się na to, co dzieje się w państwach, które będą chciały uczestniczyć w tych projektach" - oznajmiła premier w poniedziałek na konferencji prasowej w stolicy Chin.

Według niej "rozpoczyna się nowy etap współpracy gospodarczej". "I Polska jako duży kraj powinna być obecna przy tym stole rozmów" - mówiła.

Szydło zaznaczyła, że Polska ma ambicję być "hubem transportowym pomiędzy Azją a Europą". Jej zdaniem taką rolę może spełniać m.in. Centralny Port Komunikacyjny (CPK), który - jak mówiła szefowa rządu - jest projektem priorytetowym. Dodała, że plan dotyczący tej inwestycji wkrótce przedstawi niedawno powołany pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który towarzyszył premier podczas wizyty w Pekinie, powiedział - dopytywany przez dziennikarzy - że Centralny Port Komunikacyjny "nie jest celem samym w sobie", lecz będzie to "środek do osiągnięcia przyszłego celu". Jak mówił, pomysł CPK pojawił się "zupełnie niezależnie" od inicjatywy Pasa i Szlaku, ale może być ważną jego częścią, jeżeli stanie się portem komunikacyjnym z połączeniami kolejowymi. "Może to być miejsce początku eksportu naszych towarów w kierunku Azji" - mówił.

Premier dodała, że Polska zgłosiła inicjatywę Szlaku Bursztynowego, która jest "realizacją połączeń komunikacyjnych w ramach Pasa i Szlaku".

Szydło nawiązała do słów przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, który otwierając w niedzielę Forum Pasa i Szlaku wymienił polski Bursztynowy Szlak jako jeden z przykładów sukcesów ekonomicznych. "Proszę zwrócić uwagę, że pan przewodniczący w swoim wystąpieniu nie wymienił zbyt wielu projektów z Europy. Polska była jednym z niewielu krajów, które znalazły swoje miejsce w wystąpieniu pana przewodniczącego. To pokazuje i podkreśla, jaka jest waga Polski w tym projekcie, jaka może być nasza przyszła współpraca" - oceniła premier. Jak mówiła, Polska chce być państwem, które nie tylko absorbuje inwestycje z Azji do Europy, ale chce również "inwestycje z Europy przesyłać dalej na rynki azjatyckie".

Szefowa polskiego rządu wyraziła przekonanie, że inicjatywa Pasa i Szlaku przyczyni się do zwiększenia szans polskich inwestorów i producentów na rynku chińskim. "O tej otwartości rynku chińskiego rozmawiałam z panem prezydentem i panem premierem Chin. Podkreślałam również w moich wystąpieniach w czasie Forum, że współpraca pomiędzy Chinami a państwami, które przystępują do inicjatywy Pasa i Szlaku, musi opierać się na obustronnej otwartości" - podkreśliła.

Premier zaznaczyła, że było to pierwsze międzynarodowe spotkanie poświęcone chińskiej inicjatywie. Jak dodała, za dwa lata ma dojść do kolejnego szczytu, który będzie służył podsumowaniu tego dwuletniego okresu.

"Jeżeli chodzi o to, by polepszyły się nasze relacje gospodarcze z Chinami, to my musimy być bardziej aktywni. Między innymi z tego powodu ja tutaj jestem, między innymi z tego powodu przyjechałam na to forum. Przyjechałam tutaj po to, by rozmawiać, jakie są możliwości Polski, jakie mamy propozycje" - mówiła premier, pytana o to, jak przeciwdziałać dużemu deficytowi w handlu z Chinami.

Jak zauważyła, Polska musi zwiększyć współpracę, by bilans obrotów handlowych był bardziej dla nas korzystny. "Ale tu jest potrzebna nasza aktywność" - zaznaczyła.

Jako przykład kraju aktywnie promującego swoją gospodarkę podała Węgry, które - jak podkreśliła - "są przecież mniejszym państwem niż Polska, a jednak aktywnie promują swoją gospodarkę na dużych globalnych rynkach". Premier Węgier Viktor Orban również wziął udział w Forum Pasa i Szlaku.