Zlikwidujemy IPN, rozszerzymy Program 500 plus na pierwsze dziecko, przekażemy kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i CBŚP; nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów - zapowiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka PiS Beata Mazurek podczas konferencji prasowej skierowała cztery pytania do polityków PO: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

Szef klubu PO Sławomir Neumann kolejny raz zaapelował do polityków PiS o "podjęcie wyzwania" i debatę z Platformą w sprawie programów. "Oczekujemy do piątku do godziny 10. na przyjęcie zaproszenia do debaty przez polityków PiS, przez ministrów rządu Beaty Szydło" - podkreślił.

Schetyna w środę na konferencji prasowej w Sejmie oświadczył, że Platforma nie chce podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobi wszystko, aby opłacało się pracować dłużej. Zapowiedział, że Platforma będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki. "Jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę" - poinformował lider PO.

Schetyna zapowiedział, że Platforma zlikwiduje IPN i podzieli jego zadania, a także przekaże kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji.

"(IPN) to 289 milionów budżetu, podzielimy zadania IPN na Polską Akademię Nauk, to są kwestie (pionu) naukowo-historycznego, (...) część prokuratorską przesuniemy do Prokuratury Generalnej, a pozostałą część do przywróconej przez nas Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa" - zaznaczył lider PO.

"Podzielimy obowiązki, które dzisiaj realizuje CBA, w części przekażemy je do Centralnego Biura Śledczego Policji, a w części do Komendy Głównej Policji, która będzie koordynować walkę z korupcją" - podkreślił lider PO.

Zdaniem Schetyny, obecnie CBA spełnia rolę policji politycznej i zajmuje się głównie walką z polityczną opozycją.

Lider PO zapowiedział, że jego partia utrzyma Program 500 plus i rozszerzy go także na pierwsze dziecko. "Jeśli chodzi o 500 plus bardzo wyraźnie o tym mówiliśmy: utrzymamy ten program, będziemy go realizować w sposób przez nas zapowiedziany: przekażemy pieniądze także na pierwsze dziecko, także w rodzinach 2+1. Warunek, o którym chcemy rozmawiać, jest taki, że ten program powinien być dedykowany do rodzin, w których rodzice lub jeden z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy" - powiedział Schetyna.

Jak dodał, "to jest program, który musi walczyć o skuteczną demografię, o to, żeby pierwsze dziecko w rodzinie pojawiało się szybciej, niż dzisiaj, o zakładanie rodzin i o aktywność zawodową".

Schetyna zapowiedział też, że Platforma nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów. "Jesteśmy za tym, żeby Polska, tak jak Unia Europejska, angażowała się w humanitarną pomoc ofiarom wojen, to jest aktywność, którą polski rząd wcześniej prowadził, (...) nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów" - podkreślił lider Platformy.

Jak ocenił, polski rząd musi być aktywny w Unii Europejskiej w rozwiązywaniu problemu uchodźców. "Polska nie może być obiektem szyderstw, kpin i drwin, tak jak to było 9 marca i później, po głosowaniu 27 do 1 (nad wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej). Tylko podmiotowy polski głos, dobre, sensowne argumenty z polskiej strony będą powodować, że będziemy mieć wpływ na politykę europejską w tej kwestii (uchodźców)" - podkreślił lider PO.

Zdaniem Schetyny, obecnie Polska jest na marginesie Europy, a polski rząd nie jest szanowany. "Polityka dotycząca migrantów musi być aktywna z naszej strony, ale musi mieć absolutne przełożenie na politykę europejską" - zaznaczył.

Lider PO przekonywał, że jedynie odpowiedzialna i solidarna polityka europejska może rozwiązać problem uchodźców. "Dzisiaj za politykę migracyjną, za miejsce Polski w Europie jest odpowiedzialny rząd Beaty Szydło, jeżeli są kłopoty, jeżeli Polsce coś jest narzucane, to jest efekt braku odpowiedzialności, braku pozycji, ewidentnej słabości i braku kompetencji rządu Szydło" - podkreślił.

Schetyna powiedział też, że "dzisiaj problem uchodźców nie istnieje". "Chcemy antycypować, nie wystarczy prężyć muskułów i udawać silniejszego, niż się jest, tak jak robią to dziś politycy PiS w Brukseli" - zaznaczył. Jak dodał, "pozycja polskiego rządu w Brukseli jest żadna".

"Nikt od Polski nie oczekuje przyjmowania uchodźców" - dodał lider PO. Jak podkreślił, dzisiaj "nie ma tematu podziału kwot uchodźców".

Dwa lata temu ówczesny rząd Ewy Kopacz zaakceptował unijną decyzję o podziale 120 tys. uchodźców, docierających do Europy. Polsce miało przypaść ponad 6 tys. uchodźców.