Premier Beata Szydło jasno mówiła na forum UE, że problem migracji powinien być rozwiązywany poza granicami Unii i że polski rząd nigdy nie zgodzi się na to, by Komisja Europejska odgórnie narzucała nam jakiekolwiek kwoty uchodźców - powiedział w środę rzecznik rządu Rafała Bochenek.

Bochenek powiedział na briefingu w Sejmie, tuż przed środową konferencją PO, że chciałby poinformować polityków Platformy, m.in. szefa klubu Platformy Sławomira Neumanna, który - według niego "sugeruje, iż polski rząd powinien dążyć do tego, aby kryzys migracyjny był rozwiązywany poza granicami UE", że premier Beata Szydło "była jednym z pierwszych premierów europejskich, który bardzo głośno na forum Rady Europejskiej podnosił te kwestie".

"I bardzo jasno pani premier Beata Szydło mówiła, iż problem migracji powinien być rozwiązywany poza granicami UE i że polski rząd, który jest tworzony przez PiS, nigdy nie zgodzi się na to, aby KE odgórnie narzucała nam jakiekolwiek kwoty uchodźców" - powiedział.

Jak dodał to było w opozycji do tego, co mówiła "przez wiele miesięcy, przez właściwie wiele lat Platforma Obywatelska, która bezwzględnie i w sposób bardzo otwarty godziła się z polityką KE, z polityką UE, która bardzo jasno chciała narzucić kwoty uchodźców poszczególnym państwom członkowskim".

Według rzecznika rządu, PO deklarowała w sposób otwarty m.in. "iż przyjmie de facto każdą ilość imigrantów islamskich nie biorąc pod uwagę kwestii bezpieczeństwa Polaków". "Nie biorąc pod uwagę tego, iż system chociażby uszczelniania granic zewnętrznych UE nie pracuje, nie ma metod weryfikacji osób napływających do UE, nie brano pod uwagę kwestii bezpieczeństwa polskich obywateli" - dodał Bochenek.

Ocenił, że "dzisiaj z satysfakcją możemy powiedzieć, iż wreszcie tak naprawdę UE mówi głosem Polski", a stanowisko polskiego rządu powoli staje się również stanowiskiem UE.

"Z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, głos pani premier Beaty Szydło był akceptowany i przyjmowany również przez inne państwa członkowskie UE, czego wyrazem są liczne konkluzje, które były przyjmowane na Radach Europejskich" - powiedział Bochenek.

Według rzecznika rządu, o tym zapomnieli politycy PO, dlatego - jak powiedział - przygotował dla nich przesyłkę, którą chciałby wręczyć szefom Platformy.

Następnie w otoczeniu dziennikarzy rzecznik rządu przeszedł do pokojów PO, ale nie zastał tam liderów Platformy, którzy udali się na konferencję prasową. Bochenek powiedział PAP, że w przesyłce do Grzegorza Schetyna i Sławomira Neumann znajdowały się wypowiedzi premier Szydło i stanowisko polskiego rządu nt. polityki imigracyjnej.

Dziennikarze w drodze przez sejmowe korytarze dziennikarz dopytywali Bochenka, czy nie mija się z prawdą twierdząc, że "Platforma Obywatelska deklarowała w sposób otwarty, iż przyjmie de facto każdą ilość migrantów islamskich".

"Przypomnijcie sobie szanowni państwo konferencję pani Ewy Kopacz, która tak naprawdę z minuty na minutę zmieniała zdanie na temat ilości islamskich imigrantów, których chciała przyjąć do Polski" - odpowiedział rzecznik rządu. Mówił, że rząd Ewy Kopacz "był otwarty tak bardzo, tak bardzo Polska wtedy była otwarta, aby przyjąć każdą ilość (imigrantów)".