Bycie oficerem Państwowej Straży Pożarnej to wielkie wyróżnienie, ale także wielka odpowiedzialność - podkreślał w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka. Minister dziękował strażakom za codzienną służbę.

"Każdy z nas chciał być strażakiem. Państwo dziś spełniliście te marzenia: jesteście oficerami Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie wyróżnienie, ale to także wielka odpowiedzialność" - powiedział minister.

Błaszczak dziękował strażakom za codzienną służbę. "Kiedy rozmawiam z wami (...), słyszę od was, że często ścigacie się z czasem, gasicie pożary, ale rozpalacie także nadzieję. Dla was ochrona życia ludzkiego jest najwyższą wartością" - powiedział.

Reklama

Minister wspominał akcję strażaków po katastrofie budowlanej w Świebodzicach. "Tam wykazaliście się bohaterską postawą w myśl przysięgi, którą składacie, przystępując do służby. Ta przysięga dla was to nie są jedynie słowa, to są czyny" - powiedział.

Podkreślił, że zadaniem rządu jest stwarzanie strażakom właściwych warunków do służby. "Stąd też przyjęty program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Ten program już wdrożyliśmy, stąd podwyższenie wynagrodzeń, tak żeby one były godne, stąd pieniądze przeznaczone na infrastrukturę i nowoczesny sprzęt, tak żebyście mogli nieść pomoc skutecznie, żebyście mogli realizować w praktyce to, czego się nauczyliście" - powiedział szef MSWiA.

Błaszczak dziękował strażakom także za zaangażowanie podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.