Informację o hołdzie dla IS przekazano po zbadaniu zawartości klucza pamięci USB znalezionego w samochodzie byłego żołnierza, zatrzymanego w pobliżu bazy wojskowej pod Evreux ok. 100 km na północny wschód od Paryża.

Przy zatrzymanym, w jego samochodzie oraz w pobliskich zaroślach znaleziono także flagi Państwa Islamskiego, broń długą, dwa rewolwery oraz amunicję.

Do zatrzymania doszło w nocy z czwartku na piątek w pobliżu bazy lotniczej pod Evreux w Normandii. Najpierw znaleziono podejrzany samochód; gdy okazało się, że należy do notowanego radykała, rozpoczęto poszukiwania właściciela. Zatrzymano go w pobliżu ok. godz. 5 nad ranem.

Zatrzymany to 34-letni były żołnierz francuskich sił zbrojnych, który przeszedł na islam. Widnieje on w tzw. kartotece S, w której znajdują się dane islamskich radykałów; był kilkakrotnie przedmiotem różnych postępowań. Śledczy ustalają, co mężczyzna robił w tych okolicach i jakie były jego motywy. Sprawę prowadzi paryska prokuratura ds. walki z terroryzmem.

We Francji obowiązuje wciąż stan wyjątkowy wprowadzony po dżihadystycznych zamachach z listopada 2015 r. w Paryżu. Do pilnowania bezpieczeństwa podczas wyborów zmobilizowano ok. 50 tys. funkcjonariuszy policji, żandarmerii oraz żołnierzy. (PAP)