Na karę 25 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Kielcach 29-letniego Piotra K., oskarżonego m.in. o udział w pobiciu i zabójstwo w 2007 r. kibica Korony Kielce. K. w 2016 r. został zatrzymany w Wielkiej Brytanii.

Sąd pozbawił też K. praw publicznych na osiem lat. Mężczyzna ma też zapłacić - jako zadośćuczynienie - 50 tys. zł ojcu nieżyjącego kibica.

Pod koniec października ub.r. kielecka prokuratura oskarżyła K. o trzy przestępstwa: udział w pobiciu i zabójstwo kibica Korony Kielce, udział w pobiciu i usiłowanie zabójstwa kolejnego kibica tej drużyny oraz o udział w pobiciu i dokonanie rozboju na kibicach Korony.

Proces mężczyzny ruszył w grudniu. Oskarżony przyznał się w sądzie do trzeciego zarzutu. Nie przyznał się do dwóch pierwszych zarzutów. Nie kwestionował swojego udziału w tych zdarzeniach, ale, jak mówił przed sądem, "nie miał zamiaru nikogo zabić".

Reklama

Większość zdarzeń objętych aktem oskarżenia miała miejsce we wrześniu 2007 r. w Kielcach, po meczu Legii Warszawa z Kolporterem Koroną Kielce. Doszło wówczas do bójki pseudokibiców Wisły Kraków z fanami Korony. Dwaj kielczanie zostali ranieni ostrym narzędziem; jeden z nich, 22-latek – zmarł. Piotr K. zniknął zaraz po tym zdarzeniu.

Poszukiwany od 2008 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i zatrzymany w styczniu ub.r. w Wielkiej Brytanii K., po czterech miesiącach został przewieziony do Polski.

W rozpoczętym w 2008 r. w Kielcach procesie oskarżonych o ataki na kibiców Korony odpowiadało 11 kibiców Wisły. We wrześniu 2009 r. sąd skazał na kary od dwóch do trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności czterech kibiców Wisły, a siedmiu oskarżonym wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu. W wyniku odwołania, Sąd Apelacyjny w Krakowie dokonał korekty wyroku, orzekając m.in. wobec pięciu oskarżonych - skazanych wcześniej na kary w zawieszeniu – kary bezwzględnego pozbawienia wolności na dwa lata.