Grecki sąd ponownie odrzucił we wtorek wniosek o ekstradycję trzech tureckich wojskowych, którzy wraz z pięcioma innymi żołnierzami uciekli z Turcji do Grecji po nieudanym zamachu wojskowym z lipca ub.r. Był to już drugi wniosek Turcji o ich ekstradycję.

W przyszłym tygodniu sąd ma również wydać wyrok w sprawie pozostałych pięciu mężczyzn.

Już w styczniu br. grecki Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o ekstradycję wszystkich ośmiu żołnierzy. Wówczas Turcja zażądała ponownego procesu, a szef tamtejszej dyplomacji Mevlut Cavusoglu ostrzegał, że rząd Turcji podejmie w odpowiedzi niezbędne kroki, w tym o unieważnieniu dwustronnej umowy o readmisji uchodźców obowiązującej z Grecją.

Ośmiu wojskowych - dwóch majorów, czterech kapitanów i dwóch sierżantów - wylądowało 16 lipca 2016 roku wojskowym śmigłowcem w Aleksandrupolis w Grecji kilka godzin po ogłoszeniu przez władze w Ankarze, że podjęta przez część armii próba zamachu stanu zakończyła się niepowodzeniem. Po wylądowaniu złożyli wnioski azylowe, motywując je obawami przed zagrożeniem ich życia w Turcji.

Ankara nazywa ich zdrajcami i oskarża o próbę obalenia konstytucyjnego porządku i rozwiązania parlamentu oraz porwanie śmigłowca i próbę zabicia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

We wtorek grecki sąd uzasadniał swoją decyzję, tłumacząc, że pod uwagę brano te same fakty, co w przypadku poprzedniej rozprawy, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe znaczące dowody przeciw mężczyznom. W styczniu sędziowie argumentowali, że w Turcji wojskowi ci nie mogą spodziewać się uczciwego procesu. Przewodniczący składu sędziowskiego uznał, że ekstradycja jest niemożliwa, ponieważ żołnierze są oskarżeni w Turcji o zbrodnie i "grożą im tortury". (PAP)