Zdaniem posłanki utrzymanie perspektywy ratingowej oznacza, że agencje przestały zajmować się polityką. „Na początku ubiegłego roku agencje były pod wpływem politycznych nacisków. Politycy PO swoją aktywnością w europarlamencie doprowadzili do tego, że Polska była postrzegana jako kraj niepewny, tymczasem okazało się, że finanse publiczne są stabilne” - powiedziała Lichocka.

Dobra sytuacja gospodarcza - mówiła posłanka - to efekt programu Rodzina 500 plus, planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, odbudowy przemysłu, zmian w podatkach, obniżenia CIT dla mikroprzedsiębiorców i uszczelnienia systemu podatkowego. „Dzisiaj z rozwoju gospodarczego korzystają wszyscy obywatele a nie wybrane grupy interesów, jak było kiedyś” - stwierdziła Lichocka.

Jej zdaniem wystarczy popatrzeć na portfel zwykłej polskiej rodziny.„Średnio przez osiem lat wynagrodzenia rosły niewiele więcej, niż 2 procent. U nas w pierwszym roku urosły o 4,4 proc. Przeciętny miesięczny dochód na 1 osobę ogółem w 2016 r. wyniósł 1475 zł – czyli o prawie 100 zł więcej, niż w roku poprzednim” - mówiła.

Posłanka dodała, że sytuacja na rynku pracy także ulega stałej poprawie. „Na koniec marca 2017 stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc., co jest najniższym wynikiem od ponad 20 lat” - powiedziała Lichocka.

Dodała, że Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy zmniejszającej obciążenie składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. „Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm. Drobni przedsiębiorcy mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie” - zaznaczyła.

Posłanka powiedziała też, że 1 czerwca 2017 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w prawie, dotyczące tzw. pakietu wierzycielskiego.„Dzięki temu przyspieszy się proces odzyskiwania długów i zminimalizowane zostaną zatory płatnicze, co obecnie jest zjawiskiem bardzo dotkliwym dla małych i średnich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy będą mogli dochodzić swoich roszczeń w postępowaniach grupowych i zmienią się zasady dotyczące odpowiedzialności inwestora za zapłatę podwykonawcy w procesie budowlanym” - powiedziała Lichocka.

W ubiegły piątek Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "BBB+/A-2" oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie "A-/A-2". "Uważamy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej" - napisano w komunikacie.