Prace nad dekretem, przygotowanym przez ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, zakończyło środowe głosowanie w Izbie Deputowanych. Dzień wcześniej izba niższa udzieliła wotum zaufania rządowi Paolo Gentiloniego, który poprosił o to w związku z tymi nowymi regulacjami.

Na mocy dekretu w każdym regionie kraju powstaną ośrodki pobytu dla osób podlegających repatriacji, a więc tych migrantów, którym nie przysługuje prawo do uzyskania azylu lub innej formy ochrony we Włoszech. Struktury te, jak postanowiono, będą znajdować się z dala od centrów miast.

Na procedurę odsyłania migrantów do ich krajów pochodzenia przeznaczono w dekrecie 19 milionów euro.

Jednym z zasadniczych punktów rozporządzenia jest skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl, co dotąd trwało około 2 lat. Liczba takich podań, przypomniano, wzrosła w 2016 roku o 47 procent. Złożono ich 123 tysiące. Uproszczona została cała procedura rozpatrywania wniosku i odwołania w razie odmowy. Przewiduje się też przyjęcie 250 specjalistów od prawa azylowego, którzy zasilą działające komisje, które rozpatrują takie prośby.

Dekret umożliwia też osobom ubiegającym się o azyl dobrowolne wykonywanie bezpłatnych prac społecznie użytecznych w miastach i miejscowościach, w których przebywają.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało natomiast w środę najnowsze dane dotyczące napływu migrantów do Włoch. Od początku tego roku przybyło 27 tysięcy osób, czyli o 35 procent więcej niż w tym samym czasie w 2016 r. W ośrodkach dla migrantów przebywa ponad 175 tysięcy ludzi.

Najwięcej osób przybyło z Bangladeszu, Nigerii i Gwinei.

Tymczasem tego samego dnia unijna agencja Frontex podała, że w marcu przez Morze Śródziemne od Włoch dotarło 10 800 imigrantów. W sumie, według ich danych, od początku roku do Włoch przedostało się ponad 24 tys. imigrantów.

To o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r. - podano.

W ramach unijnego planu relokacji z Włoch przewieziono do innych krajów UE 4438 uchodźców.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)