Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk złożyli w piątek kondolencje rodzinom ofiar ataku terrorystycznego w Sztokholmie. Atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na nas wszystkich - oświadczył Juncker.

"Po dzisiejszych tragicznych wydarzeniach w Sztokholmie łączymy się myślami ze społeczeństwem Szwecji. W imieniu Komisji Europejskiej chciałbym złożyć najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar i wyrazić uznanie dla odważnej pracy tych, którzy tak szybko znaleźli się na miejsce ataku. Jedno z najbardziej tętniących życiem miast w Europie zostało zaatakowane przez tych, którzy chcieli zaszkodzić naszemu stylowi życia. Stajemy ramię w ramię, by wyrazić solidarność z obywatelami Szwecji, a szwedzkie władze mogą liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej. Atak na którekolwiek z państw członkowskich jest atakiem na nas wszystkich" - napisał szef Komisji Europejskiej w oświadczeniu.

Ubolewanie z powodu ataku w Sztokholmie wyraził też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Dzisiejszego popołudnia moje serce jest w Sztokholmie. W dniu tego strasznego ataku łączę się myślami z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi" - napisał na Twitterze.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a wiele zostało rannych, gdy ciężarówka wjechała w piątek w tłum ludzi na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, a następnie uderzyła w dom towarowy. Według szwedzkiego premiera Stefana Loefvena, "Szwecja została zaatakowana", a wszystko wskazuje na atak terrorystyczny. Na miejscu służby ratunkowe udzielają pomocy poszkodowanym.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)