Porozumienie podpisali w środę w Warszawie minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON Robert Kwiatkowski oraz szef Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Rafalska powiedziała, że rząd polski chce "prowadzić politykę istotnych zmian" w zakresie postrzegania osób niepełnosprawnych. "W tym obszarze kluczowe dla nas znaczenie ma poprawienie dostępności do rynku pracy, poprawa wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych, ale też poprawa jakości wszystkich usług, które powinny być dla wszystkich jednakowo dostępne" - podkreśliła.

"Rozumiem, że tam, gdzie będą obsługiwane osoby niepełnosprawne, w placówkach pocztowych ta dostępność, ta jakość obsługi będzie na wysokim poziomie, bez ograniczeń architektonicznych, te bariery zostaną zlikwidowane. Rozumiem, że pracownicy poczty będą przechodzili w tym zakresie właściwe szkolenia" - dodała minister.

Wyraziła nadzieję, że wzrośnie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na Poczcie. "Poczta zatrudnia ponad 70 tys. pracowników; ma ponad 7 tys. placówek i myślę, że ten wskaźnik zatrudnienia, o którym mówimy, jest ciągle zbyt niski" - przyznała.

Rafalska przypomniała, że instytucje, w których pracuje mniej niż 6 proc. niepełnosprawnych, muszą płacić kary do PFRON. "Również resorty póki co nie mają powodów do chwalenia" - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że wśród resortów najwyższe wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami ma MRPiPS i ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. "Na pudle, używając metafory sportowej, na trzecim miejscu, jest ministerstwo zdrowia" - dodała.

Prezes Poczty Polskiej podkreślił, że podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem do tego, aby osoby niepełnosprawne miały takie same możliwości, takie same prawa, jak każdy obywatel Rzeczpospolitej.

Zapewnił, że postara się, aby coraz więcej osób z niepełnosprawnościami mogło pracować na Poczcie. "Dzisiaj jesteśmy bliskim współpracownikiem PFRON. Również dlatego, że jesteśmy w tej dziedzinie jednym z największych płatników. Poczta Polska wspiera Fundusz wypłacając określone kwoty pieniężne. Ale chcemy, żeby to się zmieniło w formułę bezpośredniego wsparcia osób z niepełnosprawnością, w możliwość zatrudnienia" - mówił.

Z kolei Michałkiewicz przypomniał, że Polska pięć lat temu podpisała konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. "Chcemy, żeby państwo polskie, żeby społeczeństwo było przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Żebyśmy nie zapominali, że takie osoby są wśród nas" - powiedział.

Zaznaczył, że MRPiPS chce zachęcić wszystkich pracodawców, m.in. spółki państwowe, resorty, urzędy do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. "Żeby otworzyły się na zatrudnianie, ale także na potrzeby osób niepełnosprawnych. Żeby pamiętały, że to, co dla nas jest przeszkodą, często dla osoby niepełnosprawnej jest barierą nie do przekroczenia" - dodał.

Prezes PFRON podkreślił w rozmowie z PAP, że dzięki likwidowaniu barier dla niepełnosprawnych likwiduje się także bariery dla innych osób. "Budujemy placówki dostępne dla wszystkich: dla matek, kobiet w ciąży, dla osób starszych, schorowanych" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że w oddziale Poczty przy pl. Trzech Krzyży pojawił się wideotelefon, który ułatwia obsługę m.in. niesłyszących. "Taka osoba łączy się z operatorem, który w języku migowym przekazuje informacje w dwóch kierunkach" - wyjaśniał. (PAP)