Sprawa aresztowania w USA wicedyrektora tureckiego banku Halkbank, oskarżanego o naruszanie amerykańskich sankcji przeciw Iranowi, będzie omawiana podczas wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Ankarze w tym tygodniu - poinformowało w środę MSZ Turcji.

W wywiadzie dla telewizji TRT Haber szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu zaapelował o przeprowadzenie uczciwego procesu w sprawie Mehmeta Hakana Atilli. Dodał, że turecki konsulat generalny nie był w stanie uzyskać informacji na temat zatrzymanego do czasu wydania formalnego oświadczenia.

Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli we wtorek Atillę, zastępcę dyrektora generalnego państwowego banku Halk Bankasi (Halkbank), o branie udziału w wieloletnim spisku mającym na celu naruszanie amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi. Sprawa ta negatywnie wpłynęła na i tak już napięte stosunki między Waszyngtonem a Ankarą - informuje agencja Reutera.

Tureckie władze będą również omawiały z szefem amerykańskiej dyplomacji sprawę konfliktu syryjskiego, postępy międzynarodowej koalicji w walce z Państwem Islamskim w Syrii, a także kwestię ekstradycji mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego przez Ankarę o przygotowanie udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 roku.

Z Ankary Tillerson uda się do Brukseli na piątkowe posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. (PAP)