Nie ma żadnej politycznej decyzji, aby podejmować jakiekolwiek działania ws. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i rząd w ogóle się tym nie zajmuje; sprawę wyboru Donalda Tuska uważamy za zamkniętą - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej, czy premier Beata Szydło podziela opinię ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dot. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i czy opinia ta była skonsultowana z szefową rządu. Waszczykowski powiedział w poniedziałek w TVN24, że MSZ ma ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego.

"Unia Europejska to nie jest Donald Tusk. My od samego początku zwracaliśmy uwagę na dwie rzeczy: wybór przewodniczącego Rady Europejskiej jest niewątpliwie obarczony wadą polityczną" - podkreślił Bochenek. "I to mówiliśmy od samego początku: jest dokonany wbrew woli państwa członkowskiego, z którego Donald Tusk pochodzi" - dodał.

"To jest niebezpieczny precedens i powinniśmy się przed takimi działaniami ustrzegać, bo one niewątpliwie prowadzą do zaburzenia solidarności, o której tak wiele mówimy i wzajemnego zaufania pomiędzy państwami członkowskimi" - powiedział Bochenek.

Druga kwestia - mówił rzecznik rządu - "to jest w związku z tym wyborem problem pewnej luki prawnej, która niewątpliwie w przepisach traktatowych istnieje, na co zwracała uwagę pani premier Beata Szydło na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli".

"Przyznał to też pan premier (sprawującej w UE prezydencję Malty, Joseph) Muscat. Zgodził się z tym, że kwestie proceduralne dot. wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jak i innych osób na najważniejsze funkcje w UE powinien być na pewno doprecyzowane" - zaznaczył Bochenek.

Dopytywany o ewentualne podważanie wyboru Donalda Tuska, Bochenek oświadczył: "Nie ma żadnej politycznej decyzji, aby podejmować w tej sprawie jakiekolwiek działania i rząd w ogóle się tym nie zajmuje". "Sprawę wyboru Donalda Tuska uważamy za zamkniętą" - zaznaczył.

Bochenek dopytywany o słowa Waszczykowskiego i apele opozycji o dymisję szefa MSZ odparł, że sprawa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jest już przesądzona i zamknięta.