Premier Beata Szydło w środę zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.Rzecznik poinformował na briefingu prasowym, że w środę o godz. 13 w kancelarii premiera odbędzie się konferencja prasowa na temat działań rządu w zakresie pomocy humanitarnej świadczonej na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych m.in. w Syrii.

Według Bochenka, na konferencji zostanie zainaugurowana współpraca ze stroną kościelną w ramach kolejnych działań humanitarnych. "Ten projekt już od kilku tygodni był konsultowany wspólnie ze stroną kościelną. W środę pani premier Beata Szydło ten projekt właśnie zainauguruje" - powiedział rzecznik rządu.

"My pomoc uchodźcom niesiemy, chcemy nią nieść i będziemy ją nieśli. Zdajemy sobie sprawę, że tego problemu nie należy lekceważyć, ta pomoc nie powinna być niesiona incydentalnie, ale tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania, które będą działaniami realnymi i rzeczywiście skutecznymi" - powiedział Bochenek.

Jak mówił, rząd przy współudziale Kościoła i wielu organizacji pozarządowych stara się na miejscu pomagać poszkodowanym. "Wielokrotnie pojawiały się takie głosy od osób, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy tam na miejscu, że pomoc w Syrii, tam na miejscu, jest dużo tańsza i duża bardziej efektywna" - mówił rzecznik rządu.

"Podejmujemy wiele działań na rzecz niesienia pomocy humanitarnej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wojny w Syrii, jest realizowany projekt humanitarny ze stroną niemiecką, środki, które w zeszłym roku zostały zagospodarowane na ten cel (...) są pięć razy większe, niż te które były przeznaczane w poprzednich latach przez naszych poprzedników, jest Fundusz Syryjski, do którego się Polska również włączyła, inwestując niejako trzy miliony euro" - wymieniał.

Bochenek zaznaczył, że projekt współpracy ze stroną kościelną nie jest odpowiedzią na list metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z okazji Wielkiego Postu. "Projekt, który będzie zaprezentowany już od jakiegoś czasu był wypracowywany ze stroną kościelną. Jest efektem wielu rozmów, uzgodnień. To będzie finalizacja" - podkreślił rzecznik rządu.

W liście, który ma być odczytany 5 marca podczas wszystkich mszy św. w kościołach diecezji warszawskiej, zawarte są propozycje na zbliżający się Wielki Post: powstrzymanie się od słów ocierających się o nienawiść - także na forach internetowych; modlitwa, szczególnie za młodych, i finansowe wsparcie dla syryjskich uchodźców. Kard. Nycz wyraża też nadzieję na program pomocy Syryjczykom przez korytarze humanitarne w Polsce.

"Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia. Program jest więc bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy" - pisze metropolita warszawski.

Jak poinformował Bochenek, podczas środowej konferencji "nie będzie mowy o korytarzach humanitarnych". Rzecznik rządu podkreślił, że nie zmienia się stanowisko rządu ws. przyjmowania uchodźców.

"Uważamy, że pomoc osobom poszkodowanym w Syrii powinna być świadczona na miejscu. To bardzo poważna sprawa, poważnie do niej podchodzimy. Na pewno te działania będą realizowane" - powiedział rzecznik rządu.