W czwartkowym spotkaniu w Paryżu uczestniczyli także doradca niemieckiej kanclerz Christoph Heusgen i doradca francuskiego prezydenta Jacques Audibert.

Szczerski powiedział PAP, że doradcy wymienili opinie nt. przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej oraz podsumowali doświadczenia z konferencji bezpieczeństwa, która odbyła się w ub. tygodniu w Monachium. "Byliśmy zgodni co do tego, że sygnały jakie otrzymujemy ze strony administracji amerykańskiej są pozytywne" - powiedział prezydencki minister. Jak mówił, chodzi o sygnał utrzymania zaangażowania USA w europejskie bezpieczeństwo. "Oceny perspektywy współpracy amerykańsko-europejskiej są dużo bardziej optymistyczne" - powiedział.

Jak dodał, rozmowa doradców dotyczyła także relacji UE-NATO, w kontekście wdrażania decyzji ostatniego szczytu NATO, toczącej się w Europie dyskusji na temat zdolności obronnych Unii Europejskiej, a także realizacji deklaracji warszawskiej o bezpieczeństwie transatlantyckim.

Reklama

Tematem spotkania była również sytuacja na Ukrainie i polityka rosyjska. Szczerski zaznaczył, że na razie nie widać efektów porozumień mińskich, mających uspokoić sytuację w regionie - brakuje rezultatów, które pchnęłyby proces pokojowy naprzód. "Popieramy proces miński, natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnym znalazł się teraz stadium" - powiedział prezydencki minister.

Uczestnicy spotkania ocenili je - jak dodał - jako bardzo dobre, "nawet jeśli nie zawsze mamy te same spojrzenia" na omawiane kwestie. "Wracamy do pogłębionej rozmowy na konkretne tematy" - zaznaczył Szczerski.

Przypomniał, że w środę w Paryżu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrami finansów Niemiec i Francji. (PAP)