Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem ustawy o sieci szpitali - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przekonywał, że to ważna ustawa z punktu widzenia kompleksowej reformy służby zdrowia. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek przez rząd.

"Wbrew tym informacjom, które bardzo często pojawiały się w mediach, chciałbym państwa uspokoić: na posiedzeniu Rady Ministrów (we wtorek), ta niezwykle istotna i ważna ustawa - z punktu widzenia kompleksowej, systemowej reformy służby zdrowia - na pewno się się pojawi" - powiedział Bochenek w poniedziałek na konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że projekt zostanie przyjęty we wtorek przez rząd.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek wyraził w poniedziałek zdziwienie wątpliwościami wicepremiera Jarosława Gowina do projektu ustawy o sieci szpitali. Według Bochenka, uwagi wicepremiera w tej sprawie były już wcześniej omawiane, a kolejnych Gowin nie zgłaszał.

Gowin - wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego - mówił w sobotę w Chorzowie, że należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie.

O wątpliwości wicepremiera rzecznik rządu był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej. Bochenek wyraził zdziwienie słowami szefa MNiSW.

"Pan wicepremier uczestniczył tutaj, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w spotkaniu z ekspertami - osobami, które pracowały nad tą ustawą. Były omawiane i wyjaśniane wszelkie zastrzeżenia, które miał do tej ustawy" - zaznaczył rzecznik rządu.

Według Bochenka, Gowin nie zgłaszał później kolejnych uwag. "Myśleliśmy, że wszystko już zostało wyjaśnione, ale rozumiem, że ma jeszcze jakieś kolejne zastrzeżenia i uwagi. Jak każdy minister, każdy wicepremier będzie mógł je zgłosić podczas posiedzenia Rady Ministrów i na pewno pan minister zdrowia będzie na to przygotowany i będzie kompleksowo wyjaśniał i omawiał również jego uwagi" - dodał rzecznik rządu.

"Wierzymy, że projekt zostanie jutro przyjęty, ponieważ od wielu tygodni, miesięcy ta ustawa byłą przygotowywana, konsultowana z różnymi środowiskami" - podkreślił Bochenek.

Zgodnie z projektem sieć szpitali ma oferować świadczenia opieki zdrowotnej wysokospecjalistyczne oraz z zakresu: leczenia szpitalnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, programów lekowych i rehabilitacji leczniczej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile ujęte w tzw. systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. Kontrakty na świadczenia nie objęte PSZ nadal będą zawierane w drodze postępowania konkursowego, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać w nich udział.